14 Oca 2015

ZM / Shura no Hana: İntikam Çiçeği

Lady Snowblood, 1973.
Suret-i İntikam


https://www.youtube.com/watch?v=7aar9H3yLhs

Ruha Müntekim ismini bu denli sevdiren zat’a şükr'ler ve fahr'lar olsun.

Çoktandır bir intikam yazısı yazmak istiyordum. 1 İntikam güzellemesi. Şimdi hazırım. Nereden başlayacağımı bilmiyorum ama şahsi kalmayacak kadar azad olmadı beşeriyetten. İnsana indirgenmiş her şey sığdır çünkü. Sözgelimi muhatabını sevmek zorunda olmayan elmalarla ilgili olmamalı. (“Sen Elmayı Seviyorsun Diye Elmanında Seni Sevmesi Şart mı?”) elma bahçeleri dolu ormanlar kadar olmalı kapsamı. İntikam bir elma’ya indirgenmemeli. Aslında hiçbir duygu.


Kısaca ne diye sorsalardı,hukuktaki iade-i itibar davasından aşırma; İade-i Kibr derdim. Yahut hikayenin son güleni. Fakat, durunuz bir dakika. Gülmek dedimse soysuz bir kahkaha değil. Yahut bir serserinin bir sokak döğüşünde yüzünde parlattığı. Gülmek dedimse, Uzakdoğulu bir havva kızının keskin, intikam dolu gözlerine eşlik eden istihzalı ve “kötülük çiçekleri” gibi patlamaya durmuş gizli tebesssümü… Suret-i intikam budur.

Bazen zerre umurumuzda olmaz intikam. Öylesine rekabetten uzak buluruz muhatabımızı. İntikam rekabet edilesi Varlık'a karşıdır. Yani rekabet dahi etmeye tenezzül etmediğimiz bir varlığa karşı intikam hisleriyle dolmayız. Öylesine değersiz hale düşmüştür ki ona hakikati intikam suretinde göstermek dahi coşturamaz içimizi. Onu ve değersiz varlığını geçmiş zamanın kara deliklerine hapsederiz. Ne hatırlamak ne de hatırlanmak isteriz. Pasif karakterli kalsa da galiba bu da bir tür intikam. Size acı bile veremeyecek kadar değersiz hale düşmüş ve çelişkilerle dolu muhatabınıza müstehak gördüğünüz. İntikam almaya dahi tenezzül etmeyecek kadar bir intikam.

Bazen intikam alacak kadar dahi tahrik olamasa da ruhum –içinde kavga olan her hikaye intikam almaya değer değildir.- Öylesine meftunum ki bu hazza, çıkartmak istiyorum bir yerlerinden. Ama zarar vermek üzerine olmamalı intikam. Yani muhatabın zelilliğiyle muzaffer olmamalı intikam sahibimiz. Öylesine yüce olmalı varlığı. Yani ezmek, zelil etmek, ah rezil etmek umurunda olmamalı. Sadece bir bakış kalmalı bazen intikam. Mutahabın gözlerine “ben seni yendim.” “ben seni yendim”i her zerresiyle öğretircesine. Dinletircesine. Üstelik şefkatli. Zerre kötü ve habis olmayan. Pür-i şefkat, çocuk varlığına.


*

Eğer bir gün bir intikam alacaksam bunun yaşamım ve yazgım olmasını dilerim.
Yaşamak'tan intikam dilerim.
Ruhperest bu varlığımın kötü bir yazgıya söyleyeceği bir sözü olsun isterim.
1 intikam isterim.
Zararsız, beyaz ve yüce.

2 yorum:

Hayal Kahvem dedi ki...

İtiraf etmeliyim ki, intikam filmlerini severim:)
Kill Bill'ler elbette favorim.

En son seyrettiğim Ejder Dövmeli Kız da mükemmeldi:)

Zeynep M. dedi ki...

Hayal Kahvem;

belki de Müntekim'i seviyoruz biz. :)

Ve evet, içinde intikam olan her filme ben de meftunum. Ejderha Dövmeli Kız da öyle.