Temmuz 11, 2013

ZM / Srebrenički
Bu ağıtı seviyorum. Lanet olsun’lu kısımlarını da. Küçük kızın sesini de. Müslüman olduğum ve Müslüman oldukları için değil sadece. Sevdiğim için seviyorum.

Adalet bu dünya kıstaslarıyla neden anlaşılmaz bu kadar. Neden asla sağlanamaz. Niye hepsi karmaşık. Niye taraf tutmak dahi bu kadar anlamsız. Her savaşın, kimine göre zulmün, kimine göre kahramanlık öyküsünün, tüm cılkı bilinmeden taraf tutmanın bir anlamı olabilir mi. Niye her .oku bilmek zorundayız.

Aleviler niye böyle. Aleviler niye kötü. Aleviler niye haklı. PKK’ya niye karşı olalım. Kimin ırkı aşağılansa dağa çıkmaz. Kimin ırkının falan aşağılandığı yok, nankörlük edip dağa çıkıyorlar. TC’yi feyz bokunda niye adımızın başına alalım. Ulu Önder’i niçün sevelim, niçün düşman olalım. Allah Tayyip firavunun belasını versin, Allah Tayyib’i başımızdan eksik etmesin.
-..haberler adedince, taraflar adedince, gezi parkındaki ağaçlar adedince, amaçsız hayatlarına amaç katarım umuduyla Fransız filmlerine özenen, hem devrim yaparız, hem isyan ederiz, hem sevişiriz, yaşasın özgürlük gerzekleri adedince..-
*
Hangi birinin “hakiki” ve gerçek cevapları bilinebilir ki.
Sığınmaktan başka çaremiz yok. Başka bir dünyada adaletin sağlanacağı vaadine sığınmaktan başka çaremiz yok. Adaletine ve Adl ismine sığınmaktan başka çaremiz yok.

Hiç yorum yok: